Covid de Çin Rolü

Aralık ayında bir virüs haberi yayıldı haber sitelerinde. Çin de başlayan bir salgın da vakalar hızla yükseliyordu. Önceleri kimse önemsemedi. Vakalar 30 40 bini geçtikten sonra acaba denildi ama yine de önemi o kadar da değildi. Ne zaman ki bu iş Avrupa’ya yayıldı ve İtalya pandemiyi en acı şekilde yaşayan ülke olmaya başladı, o zaman çanlar çalmaya başladı. Tabi bütün dünya gibi Türkiye’de sıranın kendine geleceğinden habersizdi.

Gel zaman git zaman bugün 10. Ayında olan koronavirüs diğer adıyla Covid 19 da ölümler ve vakalar tüm hızıyla devam etmekte. Mesela 3 Eylül tarihi pandemi de bir gün de görülen en yüksek vaka sayısına şahitlik etti. (300 bin kişi) Dünya geneli. Vakalara bakarsak .1 sırada ABD 2. Sırada Hindistan 3. Sırada Brezilya mevcut.

ABD Corona vakalarına geç şahit olan ülkelerden birisi. Vakalar bulaşmaya geç başladıysa da şu an en çok vakalarının görüldüğü ülke konumunda bulunuyor. Pandemi nin başlarında virüsü küçümseyen Amerika şuan ne yapacağını bilemez durumda hareket ediyor. Ve açıkçası en uzun süredir vakaların yüksek devam ettiği tek ülke ABD. ÖZELLİKLE VAKALARIN İLK GÖRÜLDÜĞÜ TARİHLERDE ÇİNE YÖNELİK OLARAK BİRÇOK SUÇLAMA DİLE GETİRİLMİŞTİ. Çin ise bu iddiaları reddederek birisin doğal olduğunu söylemişti. Ben de kendi kendime oturup düşünürken acaba dedim ne olmuş olabilir?

Çin geleneklerine göre kedi köpek yarasa yüzyıllardır yenilebilen hayvanlardır. peki ama yüzyıllardır yediğimiz yarasadan nasıl olur da bir virüs bir anda çıkıp bütün dünyayı tehdit eder duruma geldi. Bu pandemide Çin’in etkisi nedir ne kadardır. Ya da var mıdır yok mudur varsa neden?

biliyorsunuz ABD seçimlerinde Trump kazandıktan sonra bu duruma karşı en çok zarar gören ülke Çin oldu. Çünkü Trump başa geldiğinden beridir sürekli içine yönelik Yeni kararlar yeni stratejiler belirlemekteydi. Ticaret savaşı kavramı da Çin’in Amerika’ya karşı cevap vermesi ile anlam kazandı. Soğuk savaşa benzeyen bu ticaret Savaşının henüz başındayken bu durumdan zararlı çıkacak olan ülkenin Çin olduğu herkesçe bilinmekteydi.

işte ne olduysa tam da bu konuların en yoğun yaşandığı dönemde Çin’de bir virüs ortaya çıktı ve Çin bütün dikkatini ona verdi ya da öyle gözüktü. daha sonra ABD tarafında vakaları artmaya başlayınca ne şanstır ki Çin tarafında vakalar yok olmak üzereydi. Bu defa pandemi iyi konuşan Çin değil ABD taraftaydı. Bu bahsettiğim dönem şubat mart ayları. şu an ise yani Eylül ayında Çin’de neredeyse vaka görülmezken Amerika günlük 50 100 bin vaka arasında vaka ile boğuşmak zorunda kalıyor.

Gelelim komplo teorilerine. Ve bunların bana göre gerçeklik payına. şu an TikTok meselesi hariç Amerika’nın Çin’e yönelik en ufak bir saldırısı yok. Son 7-8 aydır ticaret savaşları diye bir kavram hiç dillendirilmiyor. Şu an Çin hariç herkes cawwot vakalarıyla uğraşmak zorunda. bu eğer Çin’in bilinçli bir adımı ise gerçekten çok başarılı olmuş demektir.

bir yandan da ortalama her 20 yılda bir pandemi düzeyine gelecek salgınların ortaya çıktığını düşünürsek komik meselesinin Çin’in bir oyunu olmadığını düşünmek gerekecek.

CORONAVİRÜS EN ÇOK KİME YARAYACAK?

kesinlikle yanlış anlaşılmak istemiyorum ileriyi düşünerek konuşuyorum ve bunun ülkemde olmasını da asla istemiyorum ama gerçekten benim niyetimden başka.

Bu pandemiden en fazla etkilenen yaş grubu 65 yaş ve üstü insanlar. öyle ki 65 yaş üstünde olan birisinin virüse yakalanması durumunda ve bu virüsün ciğerlerine inmesi durumunda ölme ihtimali çok yüksek oluyor. Örneğin Avrupa’ya bakalım mı dünyadaki ölümlerin en fazlası Avrupa’da oldu. tamam Amerika’da toplamda 200000 insan ölse de genel olarak düşündüğümüz zaman Avrupa kıtası en çok zarar gören bölge oldu. sebepleri tartışılabilir ama onda Avrupa’daki 65 yaş üstü insanların çoğunluğunun mutlaka bir etkisi vardır. gerilim koronavirüsten sonra yani bu pandemi bittikten sonra bu pandemi den en fazla yararlanacak olan ülkelere.

ne şanstır ki Avrupa’nın birçok ülkesinde emeklilik yaşı 65 70 civarında. Ayrıca Avrupa’da emeklilik yaşına gelmiş yani 65 yaş üstü nüfus gerçekten çok fazla. öyle ki zamanında Türkiye’den Avrupa’ya özellikle Almanya birçok insan çalışmak için göç etmiştir ve Almanya bunları kabul etmiştir çünkü nüfustaki yaşlılık oranı çok yüksek. tabii bu kadar yaşlı insan olduğu zaman bu kadar emekli olduğu zaman devletin bunlara öde değil emeklilik maaşı da yüksek oluyor haliyle. Sanırım söylemek istediğimi anladınız.

Eylül2020 itibarıyla Avrupa’da İngiltere Fransa İtalya İspanya gibi ülkeler 20-30 binden fazla 65 yaş üstü ve emekli vatandaşını kaybetti. Keza Almanya Belçika Hollanda gibi ülkelerde 10000 civarında kayıp verdiler.

acaba bu durum İtalya’nın İspanya’nın Fransa’nın ya da İngiltere’nin hoşuna gitmiş midir diye düşünmeden edemiyorum adamlar 40.000 emekliye aylık 1.000 Euro verse Devletin aylık gideri 40 milyon euro senelik gideri ise 500 milyon euro civarında oluyor. 500 milyon euro küçük rakam olarak görünebilir ama ortalama bunları 20 yıla vurduğumuz zaman 10 milyar euro gibi bir rakama ulaşıyoruz. Alın size zordaki Avrupa devletleri için bir tasarruf yöntemi.

sadece bir ihtimal sadece bir dedikodum ya da kafayı kaybetmiş birinin akıl almaz bir düşüncesi olarak da görebilirsiniz ama insan o kadar şey görüyor ki neye güveneceğini neye inanacağını şaşırıyor. dünyada Bizim gördüğümüz de çok ama çok daha değişik şeyler oluyor bugün gördüğümüz ve şans eseri hayatın olağan akışına uygun olarak gerçekleşen tek gündelik olay olarak gördüğümüz birçok şey planlı programlı bir amacın gerçekleşmesi yolunda atılan adımlardır.

vardır demiyorum olabilir diyorum kesin demiyorum ihtimal diyorum. Ama gerçekten diyorum ki keşke daha yalansız bir dünya olsaydı.

Tags :

İlginç Bir Covid Bulaşma ihtimali

  1. Teşekkürler yorum yapan arkadaşlara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*